Zpět do LoveBrands

Tatranský čaj. Od první myšlenky ke splnění snu

Zveřejněno 9.2.2020

Tatranský čaj je dnes natolik oblíbený, že se nebojíme říci, že se z něj pomalu stal slovenský národní nápoj. Pojďte se ale podívat na zajímavý příběh, který ho ze slovenské obce Cífer poslal do světa…

Tatranský čaj by neexistoval bez jednoho muže, tím je Ing. Ján Semaňák, dnes generální ředitel společnosti Karloff, který tento slovenský brand vybudoval.

Slovenská tradice v lahvi Tatratea

Původně tento tradiční nápoj připravovali po desetiletí Tatranci z horských bylinek, horké vody, medu a koncentrovaného lihu. Čaj pak zapálili a výsledkem byl 60% nápoj, který hlavně v zimě posloužil k pořádnému zahřátí :-). Také majitelé horských chat a zbojnických tatranských kolib tento nápoj s oblibou nabízeli turistům jako aperitiv a svou specialitu.

Ján Semaňák tak přišel se zajímavou myšlenkou, nad kterou nedokázal přestat přemýšlel. Chtěl dostat tuto tradiční specialitu na trh, tedy na stůl každé domácnosti, do oblíbené restaurace nebo baru na celém Slovensku. V 90. letech začal rozjíždět svůj byznys, sen se začal plnit.

Nejdřív brand, až pak závod. A vůbec to nebyl špatný nápad…

Se švagrem založili firmu Karloff a plánovali postavit vlastní lihovar. Koncem 90. let ale přišla krize bank, díky které nemohli sehnat potřebné peníze. Rozhodli se proto vytvořit brand a až pak postavit lihovar. V tomto rozhodnutí mu byl velkou inspirací Tomáš Baťa. V roce 2004 vyrobili první várku tatranského čaje ve variantě 52% s počtem 7000 lahví. Postupně přibyly další varianty. V České republice si můžete koupit Tatranský čaj dopřát v 6 různých variantách.

Nejnižší obsah alkoholu má 22% Tatratea s kokosovou příchutí v bílé lahvi.  O něco málo silnější variantou je 32% Tatratea s citrusovou příchutí v zelené lahvi. 42% Tatratea má hnědou barvu a obsahuje výtažky broskví a bílého čaje. 52% originál v elegantní černé lahvi je extraktem černého čaje a již od svého vzniku si stále drží své prvenství v počtu prodejů. Tatratea 62% je silnější variantou, než klasický Tatranský čaj v černé lahvi a je složený z lesního ovoce. Barva lesních plodů značí fialovou lahev. Tatratea 72% je nejostřejší variantou, která je prodávána v kovově stříbrné lahvi.

2,5 letá práce designerů a změna názvu. Nastal čas vyjít do světa

V letech 2005 – 2007 byl Tatranský čaj tak úspěšný, že se dočkal nového redesignu. Zadání bylo nekompromisní. Nový design musel být nezaměnitelný a zároveň v sobě musel mít něco z tradice. Designeři se inspirovali životem Tatranců. Podoba s termoskou není náhodná.

Každá lahev je navíc barevně rozlišena tak, aby hned na první pohled bylo jasné, o jakou variantu jde. S novým designem přišel i nový název, bylo na čase vyjít ven do světa. Tatranský čaj přejmenovali na Tatratea – název, který je srozumitelný každému.

Tatranský čaj vyplnil prázdné místo na trhu

A první úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Dnes se Tatranský čaj vyváží nejen do Evropy, ale  i do Ameriky, kde slaví úspěch. A přibývají nová ocenění na mezinárodních soutěžích za design a kvalitu.

A co Vy, už jste ochutnali Tatranský čaj? Pokud ne, pak je právě ideální čas to napravit :-)

Nebudeme vám popisovat jednotlivé chutě. Důvod je jednoduchý, ochutnání Tatranského čaje je zážitkem, který musíte vyzkoušet na vlastní kůži. My říkáme, že na tento čaj, jen tak nezapomenete. V ČR je možné zakoupit všechny varianty TatraTea. Třeba ten nejoblíbenější, Tatratea Originál seženete za necelých 400 Kč.

Nechte se inspirovat

Můžete ho pít samostatně, vychlazený nebo s kostkou ledu. Ale je výborným základem i míchaných drinků. Bude vám chutnat, ať už použijete Colu, Sprite nebo jen zalijete horkým čajem. Fantazii se meze nekladou.

Tipy na koktejl TEAICETEA:

4cl Tatranský čaj 52% Original (koupit)
20cl Ice Tea Lemon (koupit)

Do sklenice na long drink nalijeme jeden velký panák Tatranského čaje a poté 5 velkých panáků citronového IceTea a můžete přidat pár kostek ledu a plátek citronu :-).

Zdroj: style.hnonline.sk / zdroj foto: tatratea.com