Zpět do LoveBrands

Rum Cubaney Miel – sladký hnědý rum s netradiční chutí!

Zveřejněno 8.12.2019

Něco málo z historie 

Rodinná firma Oliver & Oliver se věnuje řemeslné výrobě rumů nejvyšší kvality označovaných jako „grandes rones“. Její historie sahá do poloviny devatenáctého století. V těchto časech patriarcha rodu Juanillo Oliver přišel na Kubu a začal zde pěstovat cukrovou třtinu, tabák a vyrábět rum. V průběhu let dosáhl velkých úspěchů.

Dnes vyrábí rumy na Dominikánské republice, kam rodina uprchla před revolucionáři Fidela Castra.

Jedinečnost těchto rumů stojí na způsobu výroby, tradice a použití kvalitních surovin.

Mrkněte, jak se rumy vyrábí

Základem pro výrobu rumů Oliver & Oliver je použití čisté šťávy z cukrové třtiny „guarapo“, nikoli tedy mošt či melasu, která je vlastně jen odpadem při výrobě cukru. Díky tomu je dosaženo čistších a průzračnějších rumů, než je obvyklé pro lehké rumy vyráběné právě z moštů a melas. Výsledkem je také výrazně nižší úroveň nečistot.

Rumy Oliver & Oliver vyzrávají v sudech z amerického dubu. Ty jsou předem vypáleny, aby byly zušlechtěny jejich vlastnosti. Čerstvé destiláty, pálenka a voda se smísí s extra starou rumovou bází „madre de ron“ – matka rumu, která vždy zůstává ležet v sudech jako zbytkový základ pro rum nový. Rum v těchto sudech vyzrává tradičním systémem solera až do stáří 25 let.

Díky tomu tyto „ultra prémiové“ rumy snesou srovnání s nejlepšími rumy světa.

K přirozenému zlepšení zrání rumů, kromě rumových bází přispívá i použití malých 220 litrových sudů. Mají totiž ideální poměr množství rumu a plochy dřeva. Stálé a vysoké teploty v Dominikánské republice, které jsou navíc prakticky totožné s těmi kubánskými umožňují stejnorodější, vyváženější a hlubší vyzrávání. Průměrná roční teplota nad 30°C vyvolává rychlejší a výraznější reakce.

Výsledkem jsou jemnější, hebčí a lépe ukončené zralé rumy.

Na konci celého procesu se nechávají rumy odpočívat ještě dva až šest týdnů, než se hotové stáčí do lahví. Tento „odpočinek“ má podstatný vliv na kvalitu rumů. Pod vedením mistra výroby rumu „maestro ronero“ celého procesu tak vznikají opravdu výjimečné rumy. Každý jedinečný rum je dle charakteru a způsobu výroby zařazen do některé z produktových řad CUBANEY, QUORHUM, PRESIDENTE, UNHIQ XO, PUNTACANA CLUB, EXQUISITO, GUANTANAMERA, CUBANACAN, SANTO DOMINGO a dalších.

Cubaey jako vlajková loď

Vlajkovou loďí rodinného výrobce Oliver a Oliver je řada rumů Cubaney, která je výráběna tradiční kubánskou metodou přímo samotnými kubánkými mistry rumu a to již od roku 1868. Jedná se spíše o suché až velmi suché rumy. Rum Cubaney můžete koupit v e-shopu la-vin.cz koupit Cubaney

Nejslavnější z řady Cubaney Centenario a Cubaney Exquisito jsou zařazeny navíc do top 10 nejlepších rumů světa.

Řadu Cubaney doplňují vynikající rumové likéry na bázích vyzrálých rumů. Jedním z představitelů je i rum Cubaney Miel. Je zbarven do odstínu lučního medu s jantarovými odlesky. Vůně je lehce medová s dozvukem dubového dřeva a kvalitního rumu. Chuť je harmonická s výrazně sladkými tóny medu a květin. V závěru se objevují stopy tropického ovoce s jemným zakončením vyzrálého rumu Cubaney.

Ideálně si jej vychutnáte samotný či s kostkou ledu, ale využití nalezne tento skvělý rumový likér i při přípravě koktejlů.